Sulme në qytete të mëdha përfshirë Kievin

Rusia ka nisur sulme masive me raketa në të gjithë Ukrainën, duke përfshirë kryeqytetin Kiev, duke shkaktuar ndërprerje të energjisë dhe ujit, thonë zyrtarët ukrainas.
Të paktën dy shpërthime u raportuan në Kiev. Një banor i tha BBC-së se vendi ku jeton tani është pa energji elektrike.
Në qytetin verilindor të Kharkiv, objektet kritike të infrastrukturës u goditën, thanë autoritetet lokale.
Sulmet vijnë pasi Rusia fajësoi Ukrainën për një sulm me dron në flotën e saj të Detit të Zi në Krimenë e aneksuar.
Të hënën, sulme me raketa u raportuan gjithashtu në rajonin qendror Vinnytsia, si dhe në Dnipropetrovsk dhe Zaporizhzhia në jug-lindje dhe Lviv në Ukrainën perëndimore.
Zëdhënësi i Forcave Ajrore të Ukrainës, Yuriy Ihnat, i tha TV ukrainas se Rusia kishte përdorur bombarduesit e saj strategjikë për të kryer sulmin.
Andriy Yerkmak, kreu i zyrës së presidentit Volodymyr Zelensky, tha se “humbësit rusë po vazhdojnë të luftojnë kundër objekteve paqësore”.
Të shtunën, një luftanije ruse u dëmtua në qytetin port të Sevastopolit në një sulm me dron, tha ministria ruse e mbrojtjes. Ai akuzoi gjithashtu specialistët britanikë se kishin trajnuar ushtarët ukrainas, të cilët më pas kryen sulmet në Krime – gadishulli jugor i Ukrainës, i aneksuar nga Rusia në 2014./21Media

Back to top button