Sulmi në Krime, Rusia pretendon se ka identifikuar dronët e përdorur

Ministria ruse e mbrojtjes tha se ka gjetur dhe analizuar rrënojat e dronëve të përdorur për të sulmuar anijet e flotës ruse të Detit të Zi në Krime dje.
Ministria tha se analiza e saj tregoi se dronët ishin të pajisur me module lundrimi të prodhuara kanadeze për një sulm që tha se ishte kryer nga Ukraina nën udhëheqjen britanike.
Këto akuza janë mohuar fuqishëm nga Britania e Madhe, për të cilat tha se ishin një përpjekje për të shkëputur vëmendjen nga lufta e Rusisë për të bërë përparim në Ukrainë.
Tani, Franca ka ndërhyrë për të mbrojtur Britaninë – ku thotë se pretendimet e tilla janë pjesë e strategjisë së Moskës për të larguar vëmendjen nga përgjegjësia e saj e vetme në luftën e agresionit që po kryen kundër Ukrainës./21Media

Back to top button