Sulmuesi i shkollës së Teksasit ‘eci pa pengesa’

Një person i armatosur që sulmoi një shkollë fillore në Teksas të martën ishte në gjendje të hynte në ndërtesë pa pengesa, tha policia.
Victor Escalon nga Policia e Teksasit tha se asnjë roje e armatosur nuk e sfidoi sulmuesin adoleshent dhe është e paqartë nëse dera e shkollës ishte e mbyllur.
Escalon mbrojti përgjigjen e policisë mes kritikave në rritje për një vonesë në përballjen me personin e armatosur.
Raportet cituan dëshmitarë që thanë se policia ishte në mëdyshje për t’u përballur me vrasësin brenda shkollës fillore Robb të Uvalde=s.
Escalon tha në konferencën për shtyp të së enjtes se raportet fillestare se personi i armatosur kishte qëlluar një roje ishin të pasakta.
Ai tha se oficerët hynë në shkollë katër minuta pas sulmuesit.
“Ata [nuk] hynë menjëherë për shkak të të shtënave që po merrnin”, u tha Escalon gazetarëve.
Por, kaloi një orë përpara se personi i armatosur të vritej në një shkëmbim zjarri vetëm pasi erdhën ekipet taktike të Patrullës Kufitare të SHBA.
Sulmuesi vrau 19 nxënës dhe dy mësues dhe plagosi të paktën 17 persona të tjerë, shkruan BBC.
Një baba, vajza e të cilit vdiq në sulm, tha për agjencinë e lajmeve Associated Press se kishte menduar të shkonte në shkollë me kalimtarët nga zhgënjimi, nga mosveprimi i pretenduar i policisë.
“Policia nuk po bënte asgjë,” tha zonja Gomez, e cila u lirua përfundimisht përpara se të thoshte se ajo u hodh mbi gardhin e shkollës dhe vrapoi brenda për të shpëtuar dy fëmijët e saj. “Ata [policia] thjesht po qëndronin jashtë. Ata nuk po hynin atje apo nuk po vraponin askund.”
Escalon tha se gjatë kohës që oficerët ishin jashtë shkollës ata po thërrisnin përforcime dhe “gjithashtu evakuonin studentët, mësuesit”.
“Një orë më vonë mbërrijnë ekipet taktike të Patrullës Kufitare të SHBA, ata hyjnë dhe qëllojnë dhe vrasin të dyshuarin”, shtoi ai.
Pasi përplasi kamionin e tij në një kanal pranë shkollës, personi i armatosur doli dhe filloi të qëllonte mbi dy persona përtej rrugës.
Më pas, ai filloi të gjuante “plumba të shumtë, të shumtë” në ndërtesë, tha Escalon.
Derisa iu afrua hyrjes së shkollës, ai “nuk u përball nga askush”, tha rojtari.
Sipas protokollit të Oficerëve të Distriktit të Shkollës së Pavarur të Qarkut Uvalde, kampuset duhet të kenë staf “që patrullojnë hyrjet e dyerve, parkingjet”. Mësuesve u thuhet të mbajnë dyert të mbyllura gjatë gjithë kohës.
Zyrtarët thonë se nuk e dinë ende se sa plumba qëlloi adoleshenti, por një burim i tha CBS News se personi i armatosur mbante mbi 600 fishekë. Kjo është më shumë se dyfishi i asaj që mbart një ushtar luftarak mesatar amerikan, tha burimi dhe shtoi se duket se personi i armatosur po përgatitej për një betejë masive me armë me policinë.
Presidenti Joe Biden dhe zonja e parë e SHBA do të vizitojnë Uvalden të dielën, njoftoi Shtëpia e Bardhë.
Në të gjithë vendin, studentët nga shkolla fillore në të mesme organizuan daljet nga klasa për të protestuar kundër dhunës me armë në shkolla të enjten.
Të enjten, bashkëshorti i njërës prej dy mësuesve të vrarë në sulm vdiq nga një atak në zemër./21Media

Back to top button