Talebanët u bëjnë thirrje Ukrainës dhe Rusisë për dialog

Qeveria e kontrolluar nga talebanët e Afganistanit lëshoi një deklaratë të premten duke adresuar luftën Rusi-Ukrainë, duke kërkuar përmbajtje dhe duke shprehur shqetësimin për civilët.
“Emirati Islamik i Afganistanit po monitoron nga afër situatën në Ukrainë dhe shpreh shqetësimin për mundësinë reale të viktimave civile”, filloi deklarata, të cilën zëdhënësi i qeverisë talebane Abdul Qahar Balkhi e postoi në Twitter, transmeton rtv21.tv.
“Emirati Islamik bën thirrje për përmbajtje nga të dyja palët. Të gjitha palët duhet të heqin dorë nga marrja e pozicioneve që mund të intensifikojnë dhunën. Emirati Islamik i Afganistanit, në përputhje me politikën e tij të jashtme të neutralitetit, u bën thirrje të dyja palëve të konfliktit që të zgjidhin krizën përmes dialogut dhe mjeteve paqësore”, vazhdoi deklarata.
Më pak se një vit pasi kaluan në Afganistan dhe rrëzuan qeverinë në Kabul, talebanët po i bëjnë thirrje Rusisë dhe Ukrainës që të tregojnë ‘përmbajtje’./21Media

Back to top button