Të paktën 11 të vdekur nga orteku në Pakistan

Të paktën 11 persona nga një fis nomad, përfshirë një djalë katër vjeçar, humbën jetën nga një ortek në veri të Pakistanit.

Orteku i borës ra kur grupi kaloi një zonë malore në Qafën e Shounter me tufat e tyre të dhive.

25 persona të tjerë janë lënduar dhe një operacion shpëtimi po vazhdon.

Kryeministri i Pakistanit, Shehbaz Sharif shprehu pikëllimin për vdekjet dhe tha se incidentet si ortekët po rriteshin për shkak të ndryshimeve klimatike.

Orteku ndodhi në orët e para të së shtunës në një pjesë të kalimit që lidh distriktin Astore të rajonit Gilgit Baltistan me fqinjin Azad Kashmir, në Kashmirin e administruar nga Pakistani.

Katër gra dhe një djalë katër vjeçar ishin në mesin e atyre që vdiqën, tha oficeri i lartë i policisë Ziarat Ali, cituar nga agjencia e lajmeve Associated Press.

Ekipet e shpëtimit janë përballur me sfida për të arritur në zonë për shkak të vendndodhjes së saj të largët dhe terrenit të vështirë.

Trupat kanë ndihmuar zyrtarët lokalë me operacionin e shpëtimit dhe dy helikopterë ushtarakë u përplasën. Sipas dëshmitarëve, banorët vendas iu bashkuan gjithashtu përpjekjeve për të shpëtuar njerëzit e bllokuar nën dëborë.

Në një postim në Twitter, kryeministri Sharif tha se fatkeqësia “ka shkaktuar pikëllim të madh dhe humbje jetësh të çmuara”.

Zonat veriore të Pakistanit janë të ndjeshme ndaj ndryshimeve klimatike dhe kanë përjetuar ngjarje të shpeshta ekstreme të motit.

Rajoni verior nganjëherë përmendet si pjesë e “polit të tretë” sepse përmban më shumë akull akullnajore se kudo në botë jashtë rajoneve polare.

Disa nga këto akullnaja të mëdha tashmë po shkrihen për shkak të ndryshimeve klimatike, duke krijuar më shumë se 3000 liqene. Dhe vitin e kaluar, vendi pa përmbytje shkatërruese që vranë më shumë se 1700 njerëz./21Media

Back to top button