Të paktën 21 të vdekur nga përmbysja e një varke

Të paktën 21 persona kanë vdekur pasi një anije turistike e mbushur plot u përmbys në shtetin jugor Kerala të Indisë.

Numri i të vdekurve mund të rritet pasi përpjekjet e shpëtimit janë duke u zhvilluar të hënën dhe anija është tërhequr nga ujërat me baltë.

Mbipopullimi shkaktoi përmbysjen e varkës dykatëshe, tha Abdul Nazar, mbikëqyrësi i policisë së rrethit Malappuram.

Varka thuhet se mbante rreth 50 persona, ose dyfishi i kapacitetit të saj, kur u përmbys mbrëmjen e së dielës.

Kryeministri indian, Narendra Modi shprehu ngushëllimet në Twitter, duke thënë se ai ishte “i dhimbshëm nga humbja e jetëve”.

Shumë pasagjerë u bllokuan nën varkë dhe errësira pengoi përpjekjet e shpëtimit, sipas mediave lokale. Viktimat përfshijnë gra dhe fëmijë në pushime shkollore.

Të paktën katër persona që u dërguan në spital janë në gjendje kritike, tha ministri i sportit dhe peshkimit i Kerala, V Abdurahiman.

Shumë nga pasagjerët nuk kishin veshur jelek shpëtimi në momentin e incidentit, thanë të mbijetuarit për mediat lokale.

Numri i saktë i pasagjerëve të zhdukur nuk ishte menjëherë i qartë.

Autoritetet po hetojnë shkaqet e aksidentit./21Media

Back to top button