Të paktën 32 të vdekur nga cikloni Moka

32 persona kanë humbur jetën si pasojë e një cikloni të fuqishëm që goditi Mianmarin të dielën, kanë thënë vendasit për BBC-në, por numri mund të rritet më tej.

Cikloni Moka ishte një nga stuhitë më të forta që arriti në tokë në rajon këtë shekull, me erëra prej rreth 209 km/h.

Vdekjet e konfirmuara janë në shtetin Rakhine, shtëpia e shumë njerëzve që jetojnë në zonat e ulëta bregdetare dhe divizioni Magway në Mianmar qendror.

Qindra shtëpi janë shembur.

Raportet e pakonfirmuara tregojnë se numri i të vdekurve është shumë më i lartë, veçanërisht në kampet ku jetojnë minoriteti Rohingya i zhvendosur brenda vendit. Mendohet se këto viktima nuk po numërohen nga junta ushtarake që mori pushtetin në një grusht shteti të vitit 2021.

Në Sittwe, kryeqyteti në shtetin Rakhine, rrugët janë bllokuar nga pemët e shkulura dhe shtyllat e rëna të energjisë.

Në zona të tjera, më pak paqësore, të vendit ka gjithashtu raporte për sulme ushtarake ndaj banorëve vendas pas stuhisë.

Mijëra njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre në rajonin veriperëndimor të Sagaing, pasi ushtria hyri në fshatra nën mbulimin e ciklonit.

“Ka rënë shi që nga 12 maji, ne kishim vrapuar nga përrenjtë e tejmbushur,” i tha BBC-së një banor në fshatin Kani të rajonit. “Ushtarët gjithashtu goditën me grusht. [Banorët] kanë më shumë frikë nga rreziku i ushtarëve sesa nga rreziku i stuhisë”.

Rreth 750,000 njerëz u larguan nga zonat e ulëta përpara rënies në tokë të Moka të dielën e kaluar. Ai erdhi 15 vjet pasi një nga ciklonet më vdekjeprurëse të Azisë, Nargis, u përplas në deltën Irrawaddy të Mianmarit dhe mori 140,000 jetë.

Ciklonet janë ekuivalente me uraganet në Atlantik dhe tajfunet në Paqësor. Shkencëtarët thonë se këto stuhi janë bërë më të forta dhe më të shpeshta për shkak të ndryshimeve klimatike./21Media

Back to top button