Të paktën 4 të vdekur në rajonin e Zaporizhzhia pas sulmit rus

Tre raketa kishin goditur Vilniansk

Një sulm raketor rus në Vilniansk në rajonin Zaporizhzhia të Ukrainës vrau të paktën katër persona gjatë natës, tha në Telegram Oleksandr Starukh, kreu i administratës rajonale.

Starukh tha se tre raketa kishin goditur Vilniansk, duke shpërndarë foto të një ndërtese banimi që ishte shkatërruar.

“Aktualisht katër viktima janë gjetur nën rrënoja. Identiteti i tyre është duke u vërtetuar”, tha ai.

Fotot e postuara nga Shërbimi Shtetëror i Emergjencave të Ukrainës treguan dhjetëra shpëtimtarë që punonin në vendngjarje.

Granatimet ruse dhe sulmet me raketa vazhduan të synonin infrastrukturën civile në pjesë të ndryshme të Ukrainës gjatë natës, duke përfshirë objektet e gazit dhe energjisë elektrike.

Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në të gjithë vendin, me sulme të raportuara në qytetin e Dnipro, në Ukrainën qendrore; Izium, në rajonin verior të Kharkiv; dhe rajonin jugor të Odesës./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button