Të paktën 43 persona mund të ekzekutohen në Iran, në mesin e tyre edhe një futbollist

Sheshi Shahid Alikhani është një pjesë e papërshkrueshme e qytetit historik iranian të Isfahanit. Pretendimi i tij i vetëm për rëndësi është hyrja madhështore në një nga stacionet kryesore të metrosë së qytetit, shkruan CNN.
Por tani është bërë një vend pelegrinazhi për mbështetësit e futbollistit të profilit të lartë iranian Amir Nasr-Azadani, të cilët kanë frikë se i riu mund të ekzekutohet në shesh, ku është instaluar një platformë ekzekutimi, një dëshmitar i afërt me Nasr-Azadani në tha Irani për CNN.
Familjet iraniane të tmerruara besojnë se ndërsa bota perëndimore është e preokupuar me festimet e Krishtlindjeve, një valë ekzekutimesh në vend është e pashmangshme pas protestave të fundit që kanë përfshirë vendin pas vdekjes në shtator të Mahsa Amini, një gruaje të re të arrestuar nga policia famkeqe e moralit e Iranit, me akuzën e mbajtjes së pahijshme të hixhabit.
Në bashkëpunim me grupin aktivist 1500 Tasvir, CNN ka verifikuar dokumente, video, dëshmi të dëshmitarëve dhe deklarata nga brenda vendit që sugjerojnë se të paktën 43 persona, përfshirë Nasr-Azadani, mund të përballen me ekzekutimin e menjëhershëm.
Autoritetet kanë ekzekutuar tashmë të paktën dy persona në lidhje me protestat në Iran muajin e kaluar, njëri prej të cilëve u var publikisht./21Media

Back to top button