Të paktën katër të vdekur pasi zjarri përfshiu blloqe apartamentesh

Të paktën katër persona kanë vdekur dhe 19 të tjerë janë të zhdukur pas një zjarri masiv që përfshiu dy blloqe apartamentesh të bashkuara në qytetin spanjoll të Valencias, thonë shërbimet e urgjencës.

Zjarri përfshiu një bllok 14-katësh në lagjen Campanar dhe u përhap në një ndërtesë ngjitur.

Zjarrfikësit janë parë duke shpëtuar njerëzit nga ballkonet.

Ekspertët thonë se veshja shumë e ndezshme në ndërtesë bëri që zjarri të përhapet me shpejtësi.

Ndërtesa përmban 138 banesa dhe ishte shtëpia e 450 banorëve, raportoi gazeta El Pais , duke cituar menaxherin e ndërtesës.

Të paktën 14 persona, përfshirë gjashtë zjarrfikës dhe një fëmijë i vogël, janë lënduar./21Media

Back to top button