Tërmet edhe në SHBA

Një tërmet me magnitudë 3.8 goditi mëngjesin e Buffalon, New York, më i forti i regjistruar në zonë në 40 vjet.
Tërmeti goditi 1.24 milje në lindje-verilindje të Senekës Perëndimore, New Jork, me një thellësi prej 1.86 miljesh, rreth orës 6:15 të mëngjesit, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA-së .
Ekzekutivi i kontesë Erie Mark Poloncarz tha se nuk ishte raportuar asnjë dëm deri më tani në West Seneca, një periferi e Buffalo pranë kufirit SHBA-Kanada, raporton NBC
Ai tha se kishte folur me zëvendëskomisarin e Departamentit të Sigurisë Kombëtare dhe Shërbimeve të
Emergjencave të Qarkut Erie, Gregory J. Butcher, i cili tha se një tërmet i konfirmuar u ndje deri në veri.
“U ndjeva sikur një makinë goditi shtëpinë time në Buffalo. Unë u hodha nga shtrati, ” tha Poloncarz .
Yaareb Altaweel, një sizmolog në Qendrën Kombëtare të Informacionit për Tërmetet, tha se tërmetet verilindore “ndodhin gjatë gjithë kohës” dhe tërmetet mund të godasin kudo në çdo kohë.
Që nga viti 1983, ka pasur 24 tërmete mbi magnitudën 2.5 në rajonin e Senekës Perëndimore, me të hënën që është më i madhi deri më tani në zonë.
Altaweel tha se një tjetër tërmet me magnitudë 3.8 ndodhi në vitin 1999 në perëndim të New Yorkut./21Media

Back to top button