Tërmeti në Turqi përmes fotografive

Më shumë se 500 kanë vdekur në Turqi dhe Siri pas tërmetit prej 7.8 shkallësh të Rihterit që goditi të hënën juglindjen e Turqisë dhe veriun e Sirisë.

Personat që e përjetuan këtë tërmet e kanë përshkruar frikën dhe konfuzionin e tyre pasi tërmeti i fuqishëm goditi në orët e para të mëngjesit.

Disa persona për mediat turke si dhe mediat e huaja u shprehën:

“Pikturat ranë nga muret e shtëpisë”, tha Samer, një banor i kryeqytetit sirian Damaskut.

“U zgjova i tmerruar. Tani jemi të gjithë të veshur dhe qëndrojmë te dera.”

Një person nga qyteti turk i Gaziantepit, Erdem përshkroi ndjenjën e tronditjes “si një foshnjë dridhej në krevatin e saj sa ishte në gjumë”.

“Të gjithë janë ulur në makinat e tyre, ose përpiqen të shkojnë në hapësira të hapura larg ndërtesave.”

“Unë imagjinoj se asnjë person i vetëm në Gaziantep nuk është në shtëpitë e tyre tani.”

Mediat turke vazhdimisht po sjellin pamje nga ky tërmet./21Media

Back to top button