Tesla ka rritur çmimet por kjo nuk duket se ka ulur kërkesën e klientëve

Pavarësisht se firma përballet me kosto më të larta, fitimet në kompaninë e makinave elektrike të Elon Musk u rritën në 3.3 miliardë dollarë (2.5 miliardë £) në tre muajt e parë të vitit, pasi klientët u treguan të gatshëm të paguanin më shumë.
Dërgesat e firmës u rritën me 68% – dhe do të ishin më të larta nëse jo për mungesat e zinxhirit të furnizimit, tha firma.
Fabrika e saj në Shangai u mbyll gjithashtu kohët e fundit për shkak të kufizimeve të Covid.
Ndërsa fabrika rihapet këtë muaj, stafit do t’i kërkohet të flejë në fabrikë në një përpjekje për të shmangur bllokimet e mëtejshme, ka raportuar Bloomberg.
“Megjithëse prodhimi i kufizuar ka rifilluar kohët e fundit, ne vazhdojmë të monitorojmë nga afër situatën,” thanë nga Tesla ndërsa ndau rezultatet tremujore me investitorët.
Tesla ka nxitur zgjerimin, duke hapur fabrika të reja në Teksas dhe Gjermani javët e fundit.
Firma dorëzoi më shumë se 310,000 makina në tre muajt e parë të vitit dhe në një konferencë, shefi ekzekutiv Elon Musk parashikoi se kompania do të prodhonte 60% më shumë makina gjatë vitit në tërësi krahasuar me vitin e kaluar.
Tesla nuk i reklamon produktet e saj, por tërheq tituj të shpeshtë, shpesh të lidhur me komentet e diskutueshme të bëra nga  Musk.
Por firma tha se kishte parë gjithashtu rritje të porosive pas rritjes së marketingut nga prodhuesit rivalë të makinave elektrike./21Media

Back to top button