Themeluesi i Amazon premton se do ta dhurojë pjesën më të madhe të pasurisë

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos ka thënë se ka në plan të japë pjesën më të madhe të pasurisë së tij prej 124 miliardë dollarësh (107 miliardë £) gjatë jetës së tij.

Biznesmeni i njohur tha për CNN se do të dhuronte pasurinë e tij për të luftuar ndryshimet klimatike dhe për të reduktuar pabarazinë.

Ai është kritikuar më parë se nuk ka premtuar se do t’ia kushtojë pasurinë e tij bamirësisë.

Investitori Warren Buffett, themeluesi i Microsoft, Bill Gates dhe ish-bashkëshortja e Bezos, MacKenzie Scott, kanë premtuar të gjithë se do t’i japin paratë e tyre, transmeton rtv21.tv

Bezos zbuloi planet e tij pasi i dhuroi 100 milionë dollarë yllit të muzikës country dhe filantropistes Dolly Parton për t’i përdorur për qëllime bamirësie.

I pyetur nga CNN nëse ai kishte ndërmend të jepte pjesën më të madhe të pasurisë së tij gjatë jetës së tij, Bezos tha “Po, po”.

Ai nuk pranoi të jepte detaje se ku do t’i shpenzonte apo dhuronte paratë, por tha: “Pjesa e vështirë është të gjesh se si ta bësh atë në një mënyrë të levave”./21Media

Back to top button