Manchester United dhe Liverpool pritet të luajnë një ndeshje të shtyrë të Premier Ligës angleze sonte nga 21:15.

Kjo ndeshje ishte dashur të luhej më 2 maj, por për shkak të ndërhyrjes së tifozëve të United në “Old Trafford”, për shkak të pakënaqësisë me pronarët e United.

Sot, policia e Mançesterit ishte shumë më e përgatitur për të mirëpritur vizitën e Liverpool, por edhe tani ata nuk mund të kalonin pa probleme.

Tifozët e United bllokuan kalimin e një autobusi me lojtarë për të cili ata besonin se ishte me futbollistët e Liverpool në një rrugë në qendër të Mançesterit.

Pas pak, policia pastroi kalimin në “Old Trafford” dhe lojtarët e Liverpool u drejtuan drejt stadiumit, por jo në atë autobus. Siç u njoftua më vonë, ekipi i Liverpool udhëton në ndeshje në një autobus të zi, jo të kuq, kështu që tifozët e United, duket gabimisht, sulmuan autobusin e gabuar.

Kujtojmë, familja Hated Glazer e udhëhequr nga Malcolm Glazer filloi të blinte aksione të United në vitin 2003, dhe që nga viti 2005 ata kanë qenë pronarët shumicë të klubit.

Klubi nga “Old Trafford” ishte një nga 12 themeluesit e konkursit nga i cili, nën presionin nga tifozët, qeveria dhe UEFA, ai u tërhoq vetëm dy ditë pasi njoftoi pjesëmarrjen.

Tifozët që u mblodhën në “Old Trafford” kërkuan largimin e familjes amerikane Glazer nga klubi menjëherë pas lajmit të parë të themelimit të Super Ligës, dhe disa prej tyre madje dogjën flamurin amerikan disa ditë më parë. Bashkëpronari i Manchester United Joel Glazer së fundmi u kërkoi falje tifozëve të klubit në një letër të hapur, por kjo nuk e ndihmoi atë.

Në fund të prillit, tifozët mësynë qendrën stërvitore të klubit në Carrington dhe bllokuan hyrjen për trajnerin dhe lojtarët.

“Ne vendosim kur do të luash”, “Glazers, jashtë klubit” dhe “51% MUFC”, lexonin pankartat, dhe kjo e fundit bëri thirrje për modelin gjerman, në të cilin tifozët mbajnë shumicën e pronësisë së klubit.