Nuk dihet ende arsyet se pse nuk do të takohen Tillerson dhe Putin në Moskë

Nuk dihet ende arsyet se pse nuk do të takohen Tillerson dhe Putin në Moskë

Kremlini njoftoi të hënën se sekretari amerikan i Shtetit, Rex Tillerson nuk do të takohet me presidentin rus Vladimir Putin gjatë vizitës së tij në Moskë të mërkurën, ndërsa si arsye për këtë mund të jenë tensionet e ngritura pas sulmit raketor amerikan në bazën ajrore siriane javën e kaluar.

Putin madje ka dekoruar Tillerson me medaljen e miqësisë të Federatës Ruse në vitin 2013 dhe pritej që zyrtari i lartë amerikan të takohej me presidentin rus, që do të ishte takimi i tij i parë qëkur ka marrë detyrën e sekretarit të Shtetit.

Por, zëdhënësi i Putin, Dmitrij Peskov u tha mediave të hënën se nuk është planifikuar takimi i tyre.

Ai nuk deshi të tregojë pse Putin nuk planifikon takimin me Tillerson, i cili do të takohet me homologun e tij rus Sergej Lavrov.

Peskov tha se sulmet amerikan në Siri tregojnë mungesën e vullnetit të Uashingtonit për të bashkëpunuar sa i përket Sirisë.

Duke reaguar ndaj raportimeve të mediave se Tillerson do të shfrytëzojë vizitën për t’i bërë presion Moskës që të mos e përkrahë Bashar al Asadin, Peskov tha se ky nuk është fillim i mirë.