Top Boy dhe Happy Valley triumfojnë në Baftas

Sezonet e fundit të Top Boy dhe Happy Valley ishin ndër fituesit e mëdhenj në Bafta TV Awards të dielën.

Top Boy, i cili u transmetua fillimisht në Channel 4, por u ringjall nga Netflix, fitoi çmimin prestigjioz të dramës më të mirë.

Ka pasur edhe çmime speciale për yllin televiziv të ditës Lorraine Kelly dhe baroneshën Floella Benjamin.
Ylli i “Happy Valley”, Lancashire falënderoi BBC-në “që i dha kësaj drame britanike një shtëpi”.

Ajo tha se fitimi i çmimit ishte “një nder” dhe falënderoi “kastin dhe ekipin e mrekullueshëm”.

Ajo gjithashtu nderoi krijuesen dhe shkrimtaren Sally Wainëright. “Unë do t’ju jem përgjithmonë mirënjohëse për këtë mundësi,” tha ajo.

Happy Valley fitoi gjithashtu momentin më të paharrueshëm, çmimin e vetëm të votuar nga publiku.
Skena që fitoi çmimin ishte përfundimi dramatik i serialit që pa rreshteren Catherine Cawood të kishte një përballje përfundimtare me Tommy Lee Royce në kuzhinën e saj.

“Faleminderit Sally Wainëright që shkroi atë skenë të paharrueshme ku babai im hidhet në erë veten para gjyshes sime”, tha me shaka aktori Rhys Connah.

Top Boy, një seri për jetën e dy tregtarëve të drogës në një pasuri të Hackney, fitoi çmimin prestigjioz të dramës më të mirë, shkruan BBC.

Producenti i serialit Charles Steel nderoi yjet e dramës Ashley Walters dhe Kane Robinson, të cilët “krijuan këta personazhe të jashtëzakonshëm dhe i sollën në jetë”.

Jasmine Jobson u shpall aktorja më e mirë në rol dytësor për performancën e saj në shfaqje.

Jobson tha se ishte “e dërrmuar” për të fituar çmimin dhe e përfundoi me një homazh për mbesën e saj.

Timothy Spall u shpall aktori më i mirë për interpretimin e tij në The Sixth Commandment, për vdekjen e Peter Farquhar dhe Ann Moore-Martin.

Baronesha Benjamin fitoi bursën prestigjioze Bafta, një çmim i cili u prezantua nga një video mesazh nga Princi i Uellsit.

Ndër shumë çmime të tjera gazetari Matt Frei ua kushtoi çmimin të gjithë gazetarëve që ishin vrarë gjatë pasqyrimit të luftërave këtë vit.

Rob Beckett dhe Romesh Ranganathan, të cilët po drejtonin ceremoninë, fituan gjithashtu çmimin për programin argëtues komedi./21Media

Back to top button