Tre pilotë humbin jetën nga një përplasje e avionëve në Ukrainë

Një nga pilotët luftarakë më të famshëm të Ukrainës dhe dy pilotë të tjerë u vranë në një përplasje në ajër.

Andrii Pilshchykov fitoi famë duke marrë pjesë në luftimet e Kievit gjatë fazës së hershme të pushtimit rus.

Ushtria ukrainase i quajti vdekjet e avionëve humbje “të dhimbshme dhe të pariparueshme”.

Përplasja përfshinte dy avionë stërvitor L-39 që fluturonin mbi Ukrainën veriore.

Një hetim është duke u zhvilluar nëse rregullat e përgatitjes së fluturimit nuk janë ndjekur saktë, duke rezultuar në rrëzimin e së premtes në Zhytomyr Oblast. Rajoni është në perëndim të kryeqytetit, Kiev, dhe qindra milje larg vijës së frontit.

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky konfirmoi vdekjet në fjalimin e tij video të natës, duke thënë se vendi i tij “nuk do ta harronte kurrë askënd që mbrojti qiejt e lirë të Ukrainës”./21Media

Back to top button