Ukraina mohon pretendimet e Rusisë se ka vrarë ushtarë të huaj në bazën ushtarake

Ukraina iu përgjigj pretendimeve të Rusisë se ka vrarë deri në 180 ushtarë të huaj gjatë një sulmi në bazën ushtarake Yavoriv, ​​duke e quajtur atë “propagandë të pastër ruse”, tha për CNN zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes të Ukrainës, Markiyan Lubkivsky.
“Kjo nuk është e vërteta. Propagandë e pastër ruse”, tha Lubkivsky në një mesazh për CNN, duke thënë më tej se nuk ka ende asnjë të huaj të konfirmuar në mesin e të vdekurve në bazën ushtarake Yavoriv.
“Në mëngjesin e 13 marsit, armë me precizion të lartë me rreze të gjatë sulmuan qendrat e trajnimit të forcave të armatosura ukrainase në fshatin Starichi dhe në bazën ushtarake Yavoriv. Në këto objekte, regjimi i Kievit vendosi një pikë për trajnimin dhe koordinimin luftarak të mercenarëve të huaj përpara se të dërgoheshin në zonat e armiqësive kundër personelit ushtarak rus, si dhe një bazë magazinimi për armët dhe pajisjet ushtarake që vinin. nga vendet e huaja. Si rezultat i goditjes u shkatërruan deri në 180 mercenarë të huaj dhe një ngarkesë e madhe armësh të huaja. Shkatërrimi i mercenarëve të huaj që mbërritën në territorin e Ukrainës do të vazhdojë”, tha zëdhënësi i Ministrisë ruse të Mbrojtjes, gjeneralmajor Igor Konashenkov./21Media

Back to top button