Ukraina pretendon se Rusia ka humbur 84 mijë trupa që nga shkurti

Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës pretendon se Rusia ka humbur 84,600 trupa që nga fillimi i luftës.

Nga këta raportohet se 390 kanë vdekur vetëm në 24 orët e fundit.

Gjithashtu raportohet se ka humbur 2,892 tanke, 5,822 automjete të blinduara, 1,870 sisteme artilerie dhe 209 sisteme të mbrojtjes ajrore.

Kapaciteti ajror i Rusisë dyshohet se është ulur në masën e 278 avionëve, 261 helikopterëve dhe 1,537 dronëve./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button