Ukraina pretendon se Rusia ka humbur mbi 20 mijë trupa që nga fillimi i luftës

Ukraina ka dhënë përditësimin e fundit mbi numrin e humbjeve që Rusia ka pësuar që nga fillimi i luftës.
Ku, pretendon se 20,300 trupa ruse janë vrarë dhe 2,002 automjete të blinduara të personelit janë shkatërruar.
Pajisjet e tjera ushtarake që janë fshirë përfshijnë 146 helikopterë dhe 773 tanke.
Muajin e kaluar, Rusia pretendoi se 1,351 trupa të saj kishin vdekur në mes të luftës në Ukrainë.
Megjithatë, NATO vlerësoi më 24 mars se deri në 15,000 ushtarë rusë ishin vrarë./21Media

Back to top button