Ukraina thotë se deri më tani janë konfirmuar 16 të vrarë

(Lajm i përditësuar)


Kryeprokurori i Ukrainës thotë se 16 persona janë konfirmuar të vrarë nga sulmet ruse deri më tani.

Në një postim në rrjetet sociale, Prokurori i Përgjithshëm Andriy Kostin thotë se “Rusia vazhdon sulmet e saj ndaj civilëve” – ​​duke vënë në dukje se 97 persona janë plagosur, duke përfshirë dy fëmijë të vegjël.

Ai shton se dëme të shumta përfshijnë ndërtesa banimi, shkolla dhe spitale.

“Procedurat penale për këto krime lufte kanë filluar. Edhe një herë, regjimi rus ka demonstruar natyrën e tij të dhunshme dhe kriminale”, tha Kostin.


Ukraina thotë se 12 u vranë në sulmet ruse

Ukraina thotë se 12 persona janë vrarë dhe më shumë se 75 janë plagosur si pasojë e sulmeve me raketa të mëngjesit të sotëm.


Valë e sulmeve ajrore ruse raportohet në të gjithë Ukrainën

Rusia ka nisur një valë sulmesh në disa qytete anembanë Ukrainës në një sulm të gjerë gjatë natës.

Një alarm ajror mbarëkombëtar ishte në vend pasi dronët dhe raketat goditën Kievin, Odesën, Dnipropetrovsk, Kharkiv dhe Lviv në orët e para të mëngjesit të së premtes.

Në të gjithë vendin, disa njerëz u plagosën dhe të paktën një person u vra, thonë raportet.

Sulmet brenda natës erdhën disa ditë pasi Ukraina goditi një anije luftarake ruse në portin e pushtuar të Krimesë, Feodosia.

Sulmet duket se kanë qenë të përhapura dhe me shtrirje të gjerë, duke goditur qytete në të gjithë vendin.

Kharkiv është më pak se 40 km nga kufiri lindor i vendit me Rusinë, ndërsa Lviv shtrihet në perëndim të Ukrainës, vetëm 70 km nga kufiri polak.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha në Telegram se mbrojtja ajrore në kryeqytet po punon për të zmbrapsur sulmet dhe u bëri thirrje qytetarëve të qëndrojnë në strehimore.

Kryetari i bashkisë së Kharkiv, Igor Terekhov tha se një person u vra dhe disa njerëz u plagosën në një seri sulmesh në qytet.

Në Odesa në jug, kryebashkiaku i qytetit raportoi se një ndërtesë kishte marrë flakë pasi u godit nga mbeturinat e një droni të rrëzuar.

Kryetari i qytetit perëndimor të Lviv Andriy Sadovyi tha se kishte pasur të paktën dy sulme në qytet.

Sulmi rus vjen një ditë pasi presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky falënderoi SHBA-në për paketën e fundit të miratuar të ndihmës ushtarake prej 250 milionë dollarësh e cila përfshinte municione të mbrojtjes ajrore.

Duke shkruar në Telegram, ndihma presidenciale ukrainase Andriy Yermak tha: “Ne po bëjmë gjithçka për të forcuar mburojën tonë ajrore. Por bota duhet të kuptojë se ne kemi nevojë për më shumë mbështetje dhe forcë për të ndaluar këtë terror./21Media

Back to top button