Ukrainë, asnjë rrugë evakuimi nuk është e hapur

Zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk tha se asnjë rrugë evakuimi për civilët nuk ishte rënë dakord me forcat ruse të martën, mes paralajmërimeve nga zyrtarët ukrainas se një betejë e madhe për rajonin e Donbasit kishte filluar, shkruan CNN, përcjell rtv21.tv.
“Vazhdojnë granatimet intensive në Donbas”, tha Vereshchuk në një deklaratë.
Rusët kishin refuzuar të hapnin një rrugë evakuimi për civilët në qytetin e rrethuar të Mariupolit për t’u nisur për në qytetin port të Berdyansk, tha Vereshchuk, ndërsa bisedimet për rrugët e tjera ishin në vazhdim.
“Ne vazhdojmë negociatat e vështira për hapjen e korridoreve humanitare në rajonet Kherson dhe Kharkiv”, shtoi Vereshchuk.
Civilët në Mariupol mbeten të bllokuar në një situatë gjithnjë e më të rëndë me pak mundësi shpëtimi, thonë zyrtarët, ndërsa granatimet dhe sulmet ruse vazhdojnë.
Gjatë fundjavës, Ministria ruse e Mbrojtjes vendosi kushtet për dorëzimin e ushtarëve të mbetur ukrainas në Mariupol – një ultimatum i refuzuar nga zyrtarët në qytet./21Media

Back to top button