Ukrainë, gjashtë milionë familje mbesin pa energji elektrike

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se gjashtë milionë familje janë ende pa energji elektrike pasi Kremlini shënjestroi infrastrukturën ukrainase me sulme raketore.
Ky numër kishte qenë deri në dhjetë milionë në fillim të këtij muaji.
Ekziston frika në rritje se një krizë e madhe shëndetësore do të godasë popullin ukrainas pasi bora dhe temperaturat nën zero shoqërohen me ndërprerje të ngrohjes.
Duke vizituar Kievin këtë javë, Sekretari i Jashtëm James Cleverly u zotua për mbështetje për të ndihmuar Ukrainën gjatë dimrit, pasi ai zotoi një shtesë prej 3 milionë funte për të ndihmuar në rindërtimin e infrastrukturës.
“Me fillimin e dimrit, Rusia po vazhdon të përpiqet të thyejë vendosmërinë e Ukrainës përmes sulmeve të saj brutale ndaj civilëve, spitaleve dhe infrastrukturës energjetike. Rusia do të dështojë. Britania e Bashkuar qëndron krah për krah me Ukrainën”, tha ai./21Media

Back to top button