Vdes personi më i vjetër në botë

Përsoni më i vjetër në botë sot i ka liruar titullin dikujt tjetër, pasi ka ndërruar jetë

Emma Morano e lindur me 29 nëntor të vitit 1899 ishte personi i fundit deri sot që kishte lindur në shekullin e kaluar.

Në nëntor kur kishte ditëlindjen e 117të ajo deklaroi se një dietë strikte dhe konsumimi i 3 vezëve çdo ditë, 2 nga to të pagatuara ishte çelës i jetëgjatësisë, shkruan rtv21.tv.

Emma ishte më e vjetra nga 8 vëllezër e motra, dhe jetoi më gjatë se të gjithë. Ajo vdiç në shtëpinë e saj në qytetin Verbania në moshën 117 vjeçare.

Tani që Emma ka vdekur, titullin si personi më i vjetër në botë e mer një tjetër grua xhamajkane e quajtur Violet Brown, që gjithashtu është 117 vjeçare. Për dallim nga Emma ajo ka lindur në vitin 1900./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button