Vdiq ish-futbollisti i PSG-së

Ish -mesfushori i Paris-Saint-Germain dhe i Kamerunit , Modeste M’Bami, ka vdekur në moshën 40-vjeçare pasi pësoi një atak në zemër, tha PSG në një deklaratë të shtunën.

M’Bami fitoi dy Coupes de France me klubin parizian, në 2004 dhe 2006, si dhe një medalje të artë olimpike me Kamerunin në Lojërat e Sidneit 2000.

Në ato Lojërat Olimpike, M’Bami siguroi vendin e tij në historinë e futbollit të Kamerunit pasi shënoi një “gol të artë” në kohën shtesë për të vulosur fitoren e Luanëve të Paepur ndaj Brazilit të Ronaldinhos në çerekfinale.

Pasi filloi karrierën e tij në Académie Kadji Sport, i ndjekur nga Dynamo Douala në Kamerun, M’Bami iu bashkua PSG-së në 2003 ku qëndroi për tre sezone.

Ai më pas kaloi tre sezone në skuadrën franceze Olympique de Marseille, e cila ishte ndër ato që i bënë homazhe kamerunasit, duke shprehur “trishtimin e saj të madh”.

Homazhet vërshuan nga të gjitha anët e botës së futbollit, përfshirë nga ish-shokët e skuadrës dhe presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino.

“Lajm kaq i trishtuar,” tha Infantino./21Media 

Back to top button