Vdiq japonezi që hëngri studenten holandeze dhe nuk u arrestua kurrë

Issei Sagawa, i njohur si “Kanibali Kobe”, i cili hëngri një studente holandeze, por nuk u burgos kurrë, ka vdekur në moshën 73-vjeçare.

Sagawa vdiq nga pneumonia më 24 nëntor dhe në funeral morën pjesë vetëm të afërmit, pa ndonjë ceremoni publike të planifikuar, thanë vëllai i tij më i vogël dhe një mik i tij në një deklaratë.

Në vitin 1981, Sagawa po studionte në Paris kur ftoi studenten holandeze Renee Hartevelt në shtëpinë e tij.

Ai e qëlloi atë në qafë, e përdhunoi dhe më pas hëngri pjesë të trupit të saj për tre ditë.

Sagawa më pas u përpoq të hidhte mbetjet e saj në parkun Bois de Boulogne dhe u arrestua disa ditë më vonë, duke rrëfyer krimin e tij në polici.

Por në vitin 1983 ai u konsiderua i papërshtatshëm për gjykim nga ekspertët mjekësorë francezë dhe fillimisht u mbajt në një institucion psikiatrik përpara se të deportohej në Japoni në 1984.

Familja e Hartevelt u zotua në atë kohë të shtynte që Sagawa të ndiqej penalisht në Japoni, në mënyrë që “vrasësi të mos lirohej kurrë”.

Por nga autoritetet japoneze, u vendos se problemi i vetëm i Sagawa ishte një “anomali karakteri”.

Ai nuk shfaqi asnjë shenjë të dukshme pendimi, duke i thënë Vice-it në një intervistë të vitit 2013 teksa shikonte posterat e grave japoneze: “Mendoj se do të kishin shije të shijshme”.

Ai gjithashtu tregoi detaje të incidentit dhe obsesionin e tij të vazhdueshëm me kanibalizmin në intervista dhe një dokumentar të vitit 2017, “Caniba”./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button