Vdiq stilisti italian, Nino Cerruti

Ka vdekur në moshën 91-vjeçare Nino Cerruti, një nga stilistët dhe sipërmarrësit e mëdhenj italianë të modës.
Ai gjithmonë insistonte që fillimisht të provonte krijimet e tij.
Shumë prej tyre u mbajtën në fabrikën e tekstilit që gjyshi i tij themeloi në qytetin Biella në vitin 1881.
Me përvojën e tij në prodhimin e pëlhurave të shkëlqyera në fabrikën e tekstilit të familjes së tij, Cerruti u fut në biznesin e veshjeve në fund të viteve 1950.
Ai hapi butikun e tij të parë në Paris në vitin 1967.
Kur ai u kërkoi modeleve meshkuj dhe femra të ecnin në pasarelë me të njëjtat rroba, ai revolucionarizoi modën.
Në vitet ’80, ai u degëzua në Hollywood, duke dizajnuar rroba për yje, duke përfshirë Jack Nicholson, Michael Douglas, Sharon Stone, Julia Roberts dhe Tom Hanks./21Media

Back to top button