Vetëm 4 ditë punë në javë, a do të pajtoheshit me këtë?

3 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

 

Partitë e prirura nga e majta dhe sindikalistët argumentojnë se modelet e punës duhet të rimendohen

Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Spanja dhe vendet e tjera duhet të miratojnë një javë pune katër-ditore për të ndihmuar ekonomitë e tyre të rikuperohen nga pandemia e koronavirusit, sipas ish-kancelarit në hije John McDonnell dhe grupit të politikanëve të majtë dhe zyrtarëve të sindikatës nga e gjithë Evropa.

Një javë pune katër-ditore do të ndihmonte në trajtimin e pasojave ekonomike të pandemisë, sipas një letre dërguar Boris Johnson, kancelares gjermane Angela Merkel, kryeministrit spanjoll Pedro Sánchez dhe udhëheqësve të tjerë, përcjell portali rtv21.tv

Koalicioni që dërgoi letrën përfshin gjithashtu: Katja Kipping, kryetare e partisë Die Linke në Gjermani; Íñigo Errejón, një deputet në partinë Spanjolle Más País; Deputetja e partisë së gjelbër Caroline Lucas; dhe Len McCluskey, sekretari i përgjithshëm i unionit Unite.

Letra theksoi historinë e gjatë të punëtorëve që bien dakord për orë më të shkurtra në mënyrë që të kursejnë vendet e punës, por gjithashtu “mundësinë” për të rimenduar modelet e punës dhe për të ndihmuar në uljen e përdorimit të energjisë, duke ndihmuar potencialisht për të trajtuar krizën e klimës .

“Gjatë historisë, orët më të shkurtra të punës janë përdorur gjatë periudhave të krizës dhe recesionit ekonomik si një mënyrë për të ndarë punën në mënyrë më të barabartë në të gjithë ekonominë midis të papunëve dhe të papunësuarve,” shkroi grupi.

“Për avancimin e civilizimit dhe shoqërisë së mirë, tani është momenti për të shfrytëzuar mundësinë dhe për të shkuar drejt orëve më të shkurtra të punës pa humbje të pagës.”

Propozimet për të krijuar një javë pune katër-ditore kanë ngjallur interes në rritje në vitet e fundit falë një numri të vogël por në rritje të kompanive që argumentojnë se kjo ka rritur produktivitetin duke përmirësuar shëndetin mendor të punëtorëve. Partia e Punës u zotua të shkurtojë orët e punës kur McDonnell ishte kancelar në hije.

Megjithatë, ajo gjithashtu përballet me kundërshtim të ashpër nga disa grupe biznesi dhe politikanë të qendrës së djathtë. Konfederata e Industrisë Britanike, grupi më i madh i lobit të biznesit në Britani, në vitin 2019 argumentoi se zyrtarizimi i një jave katër-ditore do të ishte një “hap në drejtim të gabuar” . Disa ekonomistë të qendrës së djathtë besojnë se puna më pak do të dëmtonte standardin e jetesës.

Aktivistët për javën katër-ditore theksuan se numri mesatar i orëve të punës nga njerëzit në të gjithë ekonominë nuk është ulur ndjeshëm që nga vitet 1980, megjithë zhvillimin e teknologjive të kursimit të punës të tilla si kompjuterët personalë që në teori duhet të ndikojnë më shumë për kohën e lirë.

Joe Ryle, një aktivist për Fushatën 4 Ditore në Mbretërinë e Bashkuar , tha: “Pandemia Covid-19 ka hedhur botën e punës në ajër, duke ofruar një mundësi shumë të nevojshme për të rimenduar sesi punojmë./21Media