RTV 21 merr vesh se Vetëvendosje pranon Vjosa Osmanin si kandidate për Presidente

RTV 21 merr vesh se Vetëvendosje pranon Vjosa Osmanin si kandidate për Presidente

Lëvizja Vetëvendosje, siç merr vesh RTV21, ka vendosur kushte të reja për LDK-në, për arritjen e koalicionit qeverisës. Burimet e afërta me të dy subjektet politike bëjnë të ditur se Albin Kurti i ka dërguar porosi Isa Mustafës me kushte të reja, që sipas Kurtit mund ta zgjidhin situatën dhe të mundësojnë arritjen e koalicionin LV – LDK.

Merret vesh se Vetëvendosje ka propozuar Vjosa Osmanin si kandidate për Presidente, veprim ky që ka befasuar kreun e LDK-së. Propozimi i Kurtit, i është prezantuar Mustafës nëpërmjet palëve të treta dhe jo në takimet direkte që kanë pasur të dy liderët e partive.

Situata e krijuar ka vështirësuar edhe më shumë mundësitë për arritjen e marrëveshjes, ngase në LDK mendojnë se kandidati për President duhet të jetë i propozuar nga partia, e jo imponim nga Vetëvendosja.

Nga ana tjetër, mësohet se Vetëvendosja, në emër të pajtimit që LDK ta ketë postin e Presidentit me kandidat të “dirigjuar”, ka kërkuar edhe një kusht tjetër, që ajo të ketë 7 ministri, kurse LDK të ketë 3 ministri në kabinetin e ri qeveritar.

Këto rrethana gjithsesi kanë komplikuar situatën dhe mundësitë e krijimit të një koalicioni, një ditë para seancës konstituive të Kuvendit./21Media