Vrasja e gazetares ndali shtypjen e gazetës

1 min read

Notice: Trying to get property 'post_excerpt' of non-object in /home/rtv21new/public_html/wp-content/themes/newsphere-pro/inc/hooks/hook-single-header.php on line 65

Gazeta meksikane ka ndalur shtypjen e gazetës pasi gazetarja e tyre u qëllua tetë herë

Një gazetë rajonale në Meksikë thotë se dhuna ndaj gazetarëve dhe mungesa e ndëshkimit për ata që janë përgjegjës e ka detyruar për të ndaluar shtypjen.

Në një editorial, Norte de Ciudad Juarez, tha se edicioni i së dielës në versionin e shtypur do të jetë i fundit për gazetën. Megjithatë, gazeta thotë se do të vazhdojë të operojë në internet.

Miroslava Shkelja, një gazetare që ka punuar për gazetën në qytetin Chihuahua, u qëllua me ç’rast vdeku muajin e kaluar, shkruan BBC.

Ajo ishte një nga tre gazetarë të vrarë në Meksikë në muajin mars.

Ajo kishte raportuar gjerësisht mbi lidhjet mes krimit të organizuar dhe politikanëve në shtetin Chihuahua për Norte de Ciudad Juarez dhe për La jornada, një gazetë kombëtare me bazë në Mexico City.

Ajo u qëllua tetë herë në makinë jashtë shtëpisë së saj në kryeqytetin e shtetit, Chihuahua. Një nga fëmijët e saj ishte në automjet, por nuk ishte lënduar.

Të armatosurit lanë një shënim  ku shkruante “Për të qenit një gojë  madhe”.