Vritet atletja, i dyshuari kryesor burri i saj

1 min read

Mbajtësja e rekordeve botërore në Kenia, Agnes Tirop është gjetur e vrarë me thikë në shtëpinë e saj në qytetin perëndimor të Iten. Burri i saj dyshohet se e vrau atë, i cili sipas policisë tani është në arrati.

Të mërkurën, hetuesit e vendit të krimit ishin në shtëpinë e Tirop, e cila në polici u raportua e zhdukur nga babai i saj të martën në mbrëmje, transmeton rtv21.tv.

“Kur [policia] hyri në shtëpi, ata gjetën Tiropin në shtrat dhe kishte një pellg gjaku në dysheme”, tha Tom Makori, kreu i policisë për zonën.

“Ata panë që ajo ishte goditur me thikë në qafë, gjë që na bëri të besojmë se ishte një plagë me thikë, dhe ne besojmë se kjo është ajo që shkaktoi vdekjen e saj. Burri i saj është ende në arrati, dhe hetimet paraprake na thonë se burri i saj është i dyshuar sepse ai nuk mund të gjendet. Policia po përpiqet të gjejë burrin e saj në mënyrë që ai të shpjegojë atë që i ndodhi Tiropit”.

Makori shtoi se policia beson se kamerat e sigurisë në shtëpi mund të ndihmojnë në hetimin e tyre./21Media