Vuçiq: Kurti dëshiron të mposhtë Ahmetin dhe të sundojë Maqedoninë e Veriut

“Albin Kurti dëshiron të sundojë edhe në Maqedoninë e Veriut”, thotë presidenti serb Aleksandar Vuçiq. Në një prononcim për mediat serbe nga Nju Jorku, Vuçiq tha se synimi i kryeministrit të Kosovës është që ta mposht BDI-në dhe pas zgjedhjeve parlamentare të jetë pjesë e qeverisë në vend.

“Ai dëshiron të sundojë edhe Maqedoninë e Veriut. Po, seriozisht, ai dëshiron të mposhtë Ali Ahmetin dhe BDI-në për të sunduar në Maqedoni pas zgjedhjeve të 8 majit”- tha Vuçiq.

Dilema për pjesëmarrjen e mundshme të partisë së Kurtit në zgjedhjet në Maqedoni lindi në fund të dhjetorit pasi tri partitë opozitare të shqiptarëve të bashkuar në “Bashkimin Evropian për Ndryshim” njoftuan se në listat e tyre do të jenë emrat e partisë së Albin Kurtit, Vetëvendosje./TV21

Back to top button