Vuçiq: Nuk e pranoj njohjen e Kosovës as anëtarësimin e saj në OKB

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq tha për TV Prva më 29 tetor se afatet për një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nuk kanë kuptim dhe se Serbia është e gatshme të përmbushë gjithçka që nuk ka të bëjë me njohjen e Kosovës dhe anëtarësimin e saj në OKB.

Gjermania, Franca dhe Italia i kërkojnë Beogradit që de fakto të njohë pavarësinë e Kosovës dhe Kosova të formojë një bashkësi komunash me shumicë serbe në Kosovë, thuhet në letrën e nënshkruar nga kancelari gjerman Olaf Scholz, presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri italian Giorgio. Meloni.

Kjo letër vjen pasi liderët e tre vendeve kyçe të BE-së zhvilluan takime të ndara me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe presidentin serb Aleksandar Vuçiq më 26 tetor.

Unë thashë se jemi të gatshëm t’i zbatojmë (marrëveshjet, red.), por thashë atë që nuk ishte dakorduar”, tha Vuçiq, duke shtuar se ai nuk pranoi të nënshkruajë dokumentet e ofruara.

“Kam thënë se e kemi Kushtetutën e Serbisë”, tha ai.

Vuçiq ka thënë gjithashtu se nuk ka kërkuar asnjë letër motivuese, siç ka thënë Kurti.

“Unë thashë se jemi të gatshëm t’i përmbushim obligimet tona dhe më pas vendosa presje dhe shtova se nuk mund të pranojmë asgjë që lidhet me njohjen e Kosovës apo anëtarësimin në OKB”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se ka më shumë se dhjetë vjet që dëgjon për afate të ndryshme për një marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe se ato nuk kanë kuptim.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha më 27 tetor se ishte i gatshëm të nënshkruajë një marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë dhe propozimin për formimin e një komuniteti të komunave me shumicë serbe, por se “pala serbe nuk ishte e interesuar për këtë”.

Kurti dhe Vuçiq zhvilluan takime të ndara me liderët e Bashkimit Evropian më 26 tetor, në margjinat e samitit të BE-së. Por takimet përfunduan pa asnjë rezultat./21Media

Back to top button