Zakonet e përditshme që i bëjnë flokët të hollohen

Sasia e rregullt e flokëve që humbasim është diku nga 50 deri në 100 fije në ditë. Është absolutisht normale dhe sinqerisht, jo aq e dukshme pasi ne kemi më shumë se 100,000 folikula flokësh në kokën. Por, ndonjëherë gjërat shkojnë dikah tjetër dhe ju e kuptoni se po humbisni më shumë.

Ju i anashkaloni vaktet

10 zakone të përditshme që i bëjnë flokët tuaj të hollohen

Kur nuk keni kalori të mjaftueshme, trupi juaj e ridrejton të gjithë energjinë drejt funksioneve thelbësore – si zemra dhe truri. Dieta mund të jetë një goditje për hormonet tuaja dhe shpesh çon në rrallimin dhe rënien e flokëve, ndërsa qimet e reja nuk rriten për ta zëvendësuar atë. Në fakt, një nga simptomat kryesore të anoreksisë dhe një sërë çrregullimesh të tjera të të ngrënit, është humbja e madhe e flokëve.

Çfarë mund të bëni: Hani një dietë të shëndetshme me shumë proteina dhe yndyra. Flokët përbëhen kryesisht nga proteina (keratinë) dhe ato kanë tendencë të thyhen nëse nuk merrni mjaftueshëm. Synoni për 46 gram në ditë – ose rreth 10% deri në 35% të kalorive tuaja totale.

Merrni shumë diell

10 zakone të përditshme që i bëjnë flokët tuaj të hollohen

Kur dilni jashtë, rrezet UV të diellit fillojnë të shkatërrojnë elasticitetin dhe forcën e flokëve. Ekspozimi i zgjatur i nxehtësisë dhe rrezet e diellit mund të thajë flokët dhe lëkurën e kokës dhe të dëmtojë kutikulën dhe fibrën e flokëve, duke rezultuar në flokë të brishtë që mund të çojnë në rënien e tyre. Flokët me ngjyrë të hapur dhe të imët janë veçanërisht të prekshëm nga dielli!

Çfarë mund të bëni: Vendosni flokët poshtë një kapele sa herë që të jetë e mundur. Provoni të përdorni produkte me krem ​​mbrojtës të integruar. Mbani skalpin tuaj të lagësht duke shtuar një maskë flokësh në rutinën tuaj.

 Nuk i lani flokët aq shpesh sa duhet

10 zakone të përditshme që i bëjnë flokët tuaj të hollohen

Mos u mësoni shumë për të anashkaluar larjen e flokëve. Grumbullimi i papastërtive, mbetjet e produkteve dhe grumbullimi i vajit në lëkurën e kokës mund të bllokojë folikulat e flokëve, gjë që e bën të vështirë rritjen e flokëve. Nëse nuk trajtohet, shpesh çon në rrallim dhe rënie të flokëve.

Çfarë mund të bëni: Lani flokët rregullisht – nga çdo dy ditë deri në një herë në javë, në varësi të llojit të flokëve tuaj. Kaloni në një shampo pa sulfate për të parandaluar tharjen.

Nuk i shkurtoni flokët rregullisht

10 Daily Habits That Are Causing Your Hair to Thin

Sado e thjeshtë që tingëllon, shkurtimi i flokëve herë pas here mund të ndihmojë në një proces të shëndetshëm rritjeje dhe të parandalojë rrallimin. Prerjet e rregullta heqin majat e thata, të brishta dhe të ndara. Mund të tingëllojë kundërintuitive, por nëse doni të rritni flokë të gjatë, prijini rregullisht.

Çfarë mund të bëni: Mbani larg majat e ndara dhe shkurtojini çdo 12 javë.

Ju përdorni mjete stilimi të nxehta

10 zakone të përditshme që i bëjnë flokët tuaj të hollohen

Mjetet për rregullimin e flokëve mund të jenë shumë të ashpra për flokët. Temperatura e lartë largon vajrat dhe proteinat nga flokët dhe kutikulat e tyre mbrojtëse, duke prishur ekuilibrin e lagështisë dhe duke shkaktuar thyerje dhe hollim. Flokët tuaj më pas thahen dhe u mungon forca duke rezultuar në këputjen e fijeve.

Çfarë mund të bëni: Kufizoni përdorimin e mjeteve të stilimit në 2-3 herë në javë. Aplikoni produkte mbrojtëse nga nxehtësia.

Jeni të ashpër me flokë të lagur

10 zakone të përditshme që i bëjnë flokët tuaj të hollohen

Fijet janë në gjendjen e tyre më të dobët dhe më të prirur ndaj fërkimit kur janë të lagura pasi uji e ngre pak kutikulën mbrojtëse. Larja me furçë në dush, e ndjekur nga fërkimi i ashpër me peshqir, krijon kushtet ideale për ta hequr atë. Nuk është çudi që lëmë kaq shumë flokë në dush.

Çfarë mund të bëni: Krehni flokët para se të lagen. Shtrydhni ujin dhe fshijeni (mos e fërkoni!) me një peshqir të butë me mikrofibër pas dushit./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button