Zbulohet logoja dhe slogani i Eurovisionit 2023

Konkursi i Këngës në Eurovision të këtij viti në Liverpool do të ketë sloganin “United by Music”, me veprat e tij artistike që tregojnë zemrat që rrahin së bashku.
Ky sllogan “pasqyron vetë origjinën e konkursit”, i cili fillimisht u krijua si një eksperiment transmetimi për të bashkuar Evropën.
Konkursi i sivjetem do të mbahet në Mbretërinë e Bashkuar, sepse është shumë e rrezikshme të organizohet në Ukrainë, e cila fitoi në vitin 2022.
Flamujt e të dy vendeve janë përdorur si frymëzim për skemën e ngjyrave.
Një ceremoni zyrtare e dorëzimit, e organizuar nga Rylan Clark dhe AJ Odudu, do të transmetohet nga salla e St George’s në Liverpool në orën 19:00 GMT të martën në BBC Two.
Shumica e vendeve pjesëmarrëse do të zbulojnë gjithashtu se në cilën gjysmëfinale do të konkurrojnë. Nxënësit e shkollave vendase, si dhe anëtarët e komunitetit ukrainas që janë vendosur në Liverpool që nga fillimi i luftës, do të përfshihen në shortin e ndarjes.
Gjysmëfinalet më 9 dhe 11 maj do të shohin 31 garues të pakësuar në 20 akte nga publiku – në një ndryshim të rregullave – përpara finales së madhe më 13 maj.
Mbretëria e Bashkuar, Franca, Spanja, Gjermania dhe Italia kualifikohen automatikisht në finale për shkak të sa paguajnë transmetuesit e tyre për të marrë pjesë. Ukraina gjithashtu do të shkojë direkt në finale si fituese e vitit 2022.
Fituesit e vitit të kaluar normalisht organizojnë ngjarjen tjetër. Mbretëria e Bashkuar doli e dyta falë Sam Ryder në 2022 dhe thotë se Liverpool do të presë shfaqjen e këtij viti në emër të Ukrainës.
Si pjesë e shortit të së martës, kryebashkiaku i qytetit pritës të vitit të kaluar, Torinos, do të dorëzojë “çelësat” e Eurovizionit si dhe shenjat zyrtare të konkursit./21Media

Back to top button