Dokumenti zbuloi qëllimin e një prej sulmuesve për të vrarë presidentin e Dhomës së Përfaqësuesve me një plumb në kokë në një transmetim të drejtpërdrejtë televiziv.

Një dokument në lidhje me hetimet federale në lidhje me sulmin ndaj Kongresit Amerikan zbuloi qëllimin e njërit prej sulmuesve për të vrarë Kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi me një plumb në kokë në një transmetim të drejtpërdrejtë televiziv, raporton Al Jazeera.

“Unë do të eci në rrugët e Uashingtonit dhe do të bërtas- “Zoti është më i madhi
“,tha i pandehuri Cleveland Grover Meredith,sipas të dhënave nga një hetim i marrë nga korrespondenti i New York Times Seamus Hughes.

Sipas dokumentit në lidhje me hetimin, Meredith po qëndronte në një hotel në Uashington dhe në rimorkion e tij u gjetën një pistoletë Glock nëntë milimetra, një pushkë Tavor X95 dhe municion.

Dokumenti shton se gjatë hetimit, u përcaktua se i akuzuari Meredith nuk kishte leje për të mbajtur një armë

Sipas njoftimit të Ministrisë Amerikane të Drejtësisë, 13 persona janë akuzuar për sulmin e fundit në Kongres, përfshirë Meredith, i cili është akuzuar për kërcënime me vdekje drejtuar Nenca Pelosi, pa zbuluar ndonjë detaj tjetër.

Përdoruesit e Twitter shprehën kundërshtim ndaj ngjarjeve në reagime ndaj botimit të dokumentit dhe disa e panë atë si vrasje në tentativë dhe terrorizëm të brendshëm dhe kërkuan një gjykim.

Disa klikues te twiter dënuan mbështetjen që disa i kanë dhënë Presidentit në largim Donald Trump deri më tani, duke i bërë thirrje Zëvendës Presidentit Mike Pence të ndërhyjë menjëherë për të hequr Trump nga detyra dhe për ta sjellë atë para drejtësisë./21Media