Zelanda e Re rihap kufijtë pas më shumë se dy vjetësh

Zelanda e Re ka rihapur kufijtë e saj për më shumë vizitorë ndërkombëtarë pas një bllokimi pandemik prej më shumë se dy vjetësh.
Udhëtarët arritën në aeroportin e Auckland të hënën, shumë prej tyre për t’u ribashkuar me familjen dhe miqtë.
Njerëzit nga më shumë se 60 vende tani janë në gjendje të hyjnë në Zelandë nëse janë të vaksinuar dhe me test negativ, transmeton rtv21.tv.
Një burrë amerikan tha se kishte udhëtuar nga Cincinnati për të qenë me partneren e tij. Ai priste që nga shkurti i vitit 2020 – kur aplikoi për vizë.
“Më në fund jam këtu sot. Nuk kam qenë kurrë 6000 milje larg këtij vendi dhe hera ime e parë këtu. Jam në shtëpi. Është ndjenja më e mirë që kam pasur ndonjëherë,” tha David Benson për BBC.
Qeveria ka regjistruar numrin e ulët të vdekjeve nga Covid në vend – 713 vdekje për një popullsi prej pesë milionë – në strategjinë e saj të izolimit, si dhe politikat e testimit të shpejtë, gjurmimit dhe bllokimit.
Por disa Zelandazë të Re protestuan për kufizimet dhe bllokimet e rrepta . Kishte gjithashtu zemërim për periudhën e gjatë që qytetarët jashtë shtetit u bllokuan efektivisht nga hyrja në vend – falë vendeve të kufizuara të karantinës në sistem.
Ekonomia e Zelandës së Re është shumë e varur nga turizmi nga vizitorët ndërkombëtarë dhe operatorët kanë thënë se mezi presin rifillimin e aktivitetit./21Media

Back to top button