Zelensky: Rusia s’ka hequr dorë nga shkaktimi i ndërprerjeve të energjisë elektrike

Rusia do të vazhdojë të synojë furnizimin me energji elektrike të Ukrainës, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të natës të hënën, pas një vale sulmesh në infrastrukturën energjetike të vendit që kanë lënë miliona pa energji elektrike në drejtim të dimrit.
“Ne të gjithë duhet të jemi të vetëdijshëm se Rusia nuk ka hequr dorë nga taktikat e saj terroriste”, tha Zelensky.
“Mungesa e sulmeve masive me raketa do të thotë vetëm se armiku po përgatitet për to dhe mund të godasë në çdo kohë. Edhe pse është e qartë se edhe pa dritë ne e dimë mirë se ku të gjuajmë dhe çfarë të çlirojmë, Rusia ende shpreson për ndërprerje. Kjo është shpresa e fundit e terroristëve”, ka shtuar ai.
Inxhinierët janë përpjekur vazhdimisht për të rivendosur energjinë pas sulmeve ruse, dhe Zelensky shtoi se Kievi “po bënte gjithçka për të sjellë në Ukrainë sa më shumë pajisje të jetë e mundur, të cilat mund të kompensojnë dëmin e shkaktuar nga goditjet e raketave”.
Më herët të hënën, Zelensky u kërkoi udhëheqësve të G7 të angazhohen për të rritur ndihmën e gazit për Ukrainën.
“Terrori kundër termocentraleve tona na detyroi të përdorim më shumë gaz sesa pritej. Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për mbështetje shtesë gjatë këtij dimri të veçantë”, tha ai./21Media

Back to top button