Zelensky urdhëron përforcimin e Bakhmutit: Asnjë pjesë e Ukrainës s’mund të braktiset

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky tha të hënën se ai urdhëroi përforcimin e pozicioneve brenda qytetit të Bakhmut, duke shpjeguar se nuk kishte asnjë pjesë të Ukrainës që mund të braktisej.
Presidenti tha se e mori vendimin pas konsultimit me ushtrinë.
“I thashë shefit të shtabit të gjente forcat e duhura për të ndihmuar djemtë në Bakhmut. Nuk ka asnjë pjesë të tillë të Ukrainës që mund të braktiset”, tha Zelensky.
Zelensky gjithashtu dukej se adresonte thashethemet për një tërheqje ukrainase nga qyteti lindor, duke iu referuar atyre si “mesazhe dezinformuese”, që vinin nga ata që nuk kishin akses në konfidencat e vendimmarrjes konfidenciale ku do të duhej të merrej një vendim i tillë.
Zelensky tha se Ukraina do të mbrojë çdo pëllëmbë të vendit të saj.
“Ne po mbrojmë dhe do të vazhdojmë të mbrojmë çdo pjesë të Ukrainës”, tha ai.
“Kur të vijë koha, ne do të çlirojmë çdo qytet dhe fshat të vendit tonë. Dhe ne do të japim përgjigjen e pushtuesit për çdo goditje kundër Ukrainës, për çdo veprim të poshtër kundër ukrainasve”, shtoi ai./21Media

Back to top button