Zhvillimet e fundit sa i përket luftës Rusi-Ukrainë

Shumë gjëra kanë ndodhur në Ukrainë. Këtu janë disa nga zhvillimet më të fundit:

Presidenti rus Vladimir Putin i bën thirrje ushtrisë ukrainase që të marrë pushtetin nga qeveria e tyre.
Ministria ruse e Mbrojtjes thotë se forcat e saj kanë marrë kontrollin e aeroportit kyç Hostomel pranë Kievit. Ai pretendon se 200 trupa nga njësitë speciale të Ukrainës u vranë dhe nuk pati viktima ruse.
Automjetet ushtarake ukrainase kanë hyrë në Kiev për të mbrojtur qytetin nga afrimi i trupave ruse.
Dhe ministria e brendshme thotë se 18,000 armë u janë dhënë vullnetarëve, së bashku me udhëzimet për të bërë kokteje molotov.
Rreth 450 ushtarë rusë dhe 194 ukrainas, duke përfshirë 57 civilë, janë vrarë që nga fillimi i pushtimit, u thotë deputetëve ministri i Forcave të Armatosura të Mbretërisë së Bashkuar.
Ukraina thotë se më shumë se 1000 rusë kanë vdekur që nga pushtimi, transmeton rtv21
Kremlini thotë se Rusia është gati për bisedime me Ukrainën në Minsk.
Fokusi në bisedimet do të jetë në deklarimin e Ukrainës për një “status neutral”, i cili do të përfshijë “demilitarizimin”, por nuk ka asnjë provë që Ukraina do të pranonte bisedimet mbi këtë bazë.
Polonia po përgatitet të mbyllë hapësirën e saj ajrore për linjat ajrore ruse, tha kryeministri i saj.
Agjencia e OKB-së për refugjatët vlerëson se rreth 100,000 njerëz janë tashmë të zhvendosur, por beson se deri në pesë milionë mund të përpiqen të ikin jashtë vendit ndërsa konflikti përshkallëzohet./21Media

Back to top button