Zjarri përfshiu Australinë

Zjarri përfshiu Australinë

Mijëra njerëz janë larguar në det në Victoria të Australisë, për t’iu ikur zjarreve që përfshinë këtë vend. Vendësit në Mallakuta kanë përshkruar “përvojat e tmerrshme” të kampeve.

Zyrtarët kanë konfirmuar se edhe dy njerëz tjerë kanë vdekur si pasojë e zjarrit në Uellsin e Ri të Jugut – duke e rritur bilancin në 12 të vdekur si pasojë e zjarreve. Bëjnë të ditur se katër njerëz janë zhdukur në Victoria dhe një në Uellsin e Ri Jugor, transmeton rtv21.tv

Trupat e viktimave të fundit, që besohet se janë baba dhe djalë – u gjetën në Corbargo të Uellsit të Ri Jugor, që u përfshi nga flakë masive të martën. “Rrethana shumë tragjike. Ata po provonin të përballeshin me zjarrin kur filloi të përhapej në orët e hershme të mëngjesit”, bëjnë të ditur nga policia.

Zjarri përfshiu qytetin duke shkatërruar shumë ndërtesa./21Media