Zyrtare, Xherdan Shaqiri transferohet në Chicago Fire

Chicago Fire njoftoi të mërkurën se kanë përfunduar transferimin e mesfushorit ndërkombëtar Xherdan Shaqiri.
Kushtet e marrëveshjes nuk u zbuluan, por një burim tha se Fire pagoi një transferim pa pagesë prej rreth 7.5 milionë dollarë.
“Ne jemi jashtëzakonisht të kënaqur që zyrtarisht mirëpresim Xherdan Shaqirin në Fire. Xherdan është një lojtar që ndryshon lojën dhe dikush që do t’u sjellë gëzim mbështetësve tanë dhe qytetit të Çikagos. Si një nga sportistët më të arrirë zviceranë të gjeneratës së tij, Xherdan na bashkohet në një moment shumë të rëndësishëm për klubin dhe beson plotësisht në atë që ne po synojmë të arrijmë. Ne mezi presim ta mirëpresim atë dhe familjen e tij në Çikago shumë shpejt”, tha drejtori sportiv i Çikagos, Georg Heitz.
Transferimi ribashkon Shaqirin dhe Heitz, të cilët punuan së bashku në skuadrën zvicerane FC Basel, ku lojtari filloi karrierën e tij profesionale në 2009.
Kontrata e Shaqirit me Chicago Fire do të zgjasë deri në sezonin 2024, në pritje të marrjes së vizës së tij P-1 dhe transferimit ndërkombëtar./21Media

Back to top button