​Napoli mposht Ajaxin dhe kualifikohet në fazën tjetër të Championsit

Napoli e ka fituar edhe ndeshjet e tretë në Grupin A të Ligës së Kampionëve duke e mposhtur Napolin me rezultat 4-2.
Kjo fitore ia siguron skuadrës italiane kualifikimin në fazën e eliminimit direkt të këtij kompeticioni.
Italianë krijuan epërsi të dyfishtë që në pjesën e parë me gola e realizuara nga Loazno në minutën e katërt dhe Raspadori në të 16-tën, duke shkuar kështu në pushim me qetësi maksimale.
Kleassen e ngushtoi rezultatin në 2-1 në minutën e 49’, por talenti Kvaratskhelia e riktheu epërsinë prej dy golash të Napolit në minutën e 62-të.
Bergwijn shënoi për 3-2, por fitoren e Napolit e vulosi Osimhen me golin e tij në minutën e 90’.
Napoli kualifikohet tutje si i pari në këtë grup me 12 pikë, i dyti momentalisht është Liverpooli me gjashtë sosh.