100 robër lufte u shkëmbyen mes Rusisë dhe Ukrainës

Rusia dhe Ukraina kryen një shkëmbim të burgosurish të enjten me 100 ushtarë gjithsej të kthyer në vendet e tyre përkatëse.
Sipas zyrtarëve rusë dhe ukrainas, secila palë ktheu 50 ushtarë robër pas negociatave, shkruan CNN.
“Më 24 nëntor, si rezultat i procesit të negociatave, 50 ushtarakë rusë u kthyen nga territori i kontrolluar nga Kievi, të cilët ishin në rrezik vdekjeprurës në robëri”, tha ministria ruse e mbrojtjes në një deklaratë. Ushtarët do të dërgohen në Moskë për trajtim dhe do t’u sigurohet “ndihma e nevojshme mjekësore dhe psikologjike”, shtoi ai.
Sipas zyrës së Presidentit të Ukrainës, Andrii Yermak, dy oficerë ishin në mesin e 50 ushtarëve të kthyer që u kapën në betejat në Mariupol, Azovstal, termocentralin e Çernobilit dhe ishullin e gjarpërinjve, transmeton rtv21.tv.
“Ne vazhdojmë të punojmë për lirimin e të gjithë njerëzve tanë nga robëria. I jam mirënjohës për punën e Shtabit Koordinues për Trajtimin e të Burgosurve të Luftës. Ne do t’i kthejmë të gjithë”, tha ai në një deklaratë.
Gjatë dy ditëve të fundit, 86 anëtarë të shërbimit ukrainas janë kthyer dhe gjithsej 1,269 persona janë liruar gjatë  pushtimit rus./21Media

Back to top button