Policia thotë se minjtë hëngrën 200 kg kanabis të sekuestruar

Policia në Indi ka fajësuar minjtë për shkatërrimin e afro 200 kg kanabis të sekuestruar nga tregtarët dhe të mbajtur në stacionet e policisë.
“Minjtë janë kafshë të vogla dhe ata nuk kanë frikë nga policia. Është e vështirë të mbrosh drogën prej tyre”, tha një gjykatë në shtetin Uttar Pradesh.
Gjykata i kishte kërkuar policisë që të siguronte deponimin si provë në rastet e shitjes së drogës.
Gjykatësi përmendi tre raste në të cilat marihuana u asgjësua nga brejtësit.
Në një rast tjetër që përfshin 386 kg drogë, policia paraqiti një raport duke thënë se “një pjesë” e kanabisit ishte “ngrënë nga minjtë”.
Ai tha se policia nuk kishte ekspertizë për t’u marrë me këtë çështje pasi minjtë ishin “shumë të vegjël”. Mënyra e vetme për të mbrojtur mallrat e sekuestruara nga “minj të tillë të patrembur”, shtoi ai, ishte të shitej në ankand barnat në laboratorët e kërkimit dhe firmat e mjekësisë, me të ardhurat që do t’i shkonin qeverisë.
Në vitin 2018, tetë oficerë policie argjentinase u pushuan nga puna pasi fajësuan minjtë për zhdukjen e gjysmë ton kanabis nga një magazinë policie. Por ekspertët kundërshtuan pretendimin, duke thënë se kafshët nuk kishin gjasa të ngatërronin ilaçin me ushqimin dhe “nëse një grup i madh minjsh do ta kishin ngrënë atë, shumë minjë të ngordhur do të ishin gjetur në magazinë”.
Në vitin 2017, policia në shtetin lindor indian të Biharit kishte fajësuar minjtë për konsumimin e mijëra litrave alkool të konfiskuar, një vit pasi shteti ndaloi shitjen dhe konsumimin e alkoolit./21Media

Back to top button