12 të vdekur nga shembja e minierës në Pakistanin jugperëndimor

Të paktën 12 minatorë u vranë dhe tetë të tjerë u shpëtuan pas një shpërthimi në një minierë qymyri në Pakistanin jugperëndimor të mërkurën, thanë zyrtarët.

Incidenti, i fundit në një seri aksidentesh të ngjashme, ndodhi në distriktin Harnai të provincës jugperëndimore të Balochistanit, u tha gazetarëve Abdul Ghani Baloch, kryeinspektori provincial i minierave.

Rreth 20 minatorë u bllokuan në minierë kur një shpërthim i gazit metan ndodhi gjatë natës, tha ai, duke shtuar se 12 trupa janë gjetur, ndërsa të mbijetuarit u transportuan në spital.

Pakistani ka një histori të gjatë aksidentesh në minierat e qymyrit, kryesisht për shkak të infrastrukturës së dobët dhe mungesës së standardeve të sigurisë.

Në maj të vitit 2018, rreth 23 minatorë u vranë në dy shpërthime në një minierë qymyri pranë kryeqytetit provincial Quetta.

Numri vjetor i vdekjeve nga aksidentet në minierat e qymyrit është mesatarisht rreth 200, sipas Federatës Qendrore të Punës të Minierave të Pakistanit.

Kryeministri Shehbaz Sharif, në një deklaratë, shprehu “dhimbje dhe pikëllim të thellë për humbjen e jetëve të çmuara”.

Back to top button