16 vjeçari plagosi nënën e tij dhe vret dy policë

Një 16-vjeçar ka qëlluar nënën e tij dhe ka vrarë dy oficerë policie përpara se të vetëvritej në Edmonton të Kanadasë .

Një polic dhe një zyrtar i lartë qeveritar thanë se i qëlloi dhe plagosi nënën e tij herët të enjten në një apartament në qytet në provincën Alberta.

Dy oficerë patrullimi u qëlluan dhe u vranë me të mbërritur në vendngjarje rreth orës 12:47. .
Dale McFee, shefi i shërbimit të policisë në Edmonton, tha se i armatosuri i dyshuar vdiq duke qëlluar veten.

McFee i identifikoi oficerët e vdekur si Travis Jordan, 35 vjeç, i cili kishte qenë me forcën e Edmonton për tetë vjet e gjysmë, dhe Brett Ryan, 30, një oficer për pesë vjet e gjysmë.

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, shprehu ngushëllimet dhe mbështetjen e tij për të dashurit dhe kolegët e oficerëve. “Çdo ditë, oficerët e policisë e vënë veten në rrezik për t’i mbajtur njerëzit të sigurt. Lajmi se dy oficerë policie të Edmontonit janë vrarë në krye të detyrës na kujton këtë realitet”.

Vrasjet janë të parat për shërbimin policor të Edmontonit që nga viti 2015, kur polici Daniel Woodall, një hetues i krimeve, u qëllua disa herë ndërsa përdorte një dash për të hyrë në një banesë. Një oficer tjetër, rreshteri Jason

Harley, u godit nga një plumb që depërtoi në parzmoren e tij, por mbijetoi./21Media

Back to top button