20 të vdekur nga zjarri në shtëpinë e pleqve në Rusi

Të paktën 20 persona kanë humbur jetën pasi një zjarr përfshiu një shtëpi për të moshuarit në qytetin siberian të Kemerovës, thonë zyrtarët rusë.
Gjashtë persona të tjerë u lënduan. I gjithë kati i fundit i ndërtesës dykatëshe prej druri është djegur nga zjarri gjatë natës.
Raportet e para thonë se mund të jetë shkaktuar nga një kazan i gabuar i ngrohjes.
Shtëpia private për të moshuarit funksiononte ilegalisht, u cituan zyrtarët të kenë thënë nga agjencia e lajmeve Tass.
Zjarri u shua herët të shtunën. Guvernatori i rajonit tha se të gjitha objektet e ngjashme tani do të inspektohen.Ka nisur një hetim penal.
Zyrtarët lokalë të shërbimit zjarrfikës i thanë Tass se shumë shtëpi të paregjistruara për të moshuarit funksiononin në të gjithë Rusinë. Si të tilla, ato konsideroheshin pronë private dhe nuk i nënshtroheshin inspektimeve të sigurisë nga zjarri./21Media

Back to top button