Zelensky paralajmëron për sulme ruse gjatë festave të fundvitit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar për sulme të mundshme ruse në festat e fundvitit.
“Me afrimin e sezonit të festave, terroristët rusë mund të aktivizohen sërish”, tha Zelensky në fjalimin e tij të përditshëm me video dje në mbrëmje.
“Ata përçmojnë vlerat e krishtera dhe çdo vlerë në përgjithësi”, theksoi ai.
Zelensky u bëri thirrje ukrainasve që të jenë më vigjilentë në ditët në vijim.
“Prandaj, ju lutemi kushtojini vëmendje sinjaleve të sulmit ajror, ndihmoni njëri-tjetrin dhe gjithmonë kujdesuni për njëri-tjetrin”, shtoi presidenti.
Në të njëjtën kohë, ai lëshoi një paralajmërim jashtëzakonisht të fortë për Rusinë.
”Qytetarët e Rusisë duhet të kuptojnë qartë se terrori nuk mbetet kurrë pa përgjigje”, tha ai, pa dhënë detaje.
Ditët e fundit, udhëheqja ushtarake ukrainase ka paralajmëruar vazhdimisht për sulme të reja raketore të mundshme në infrastrukturën dhe furnizimin me energji të vendit.
Ndër të tjera, ushtria vuri në dukje dje se një njësi detare ruse ishte duke u zhvilluar në Detin e Zi, duke përfshirë një anije luftarake të pajisur me raketa.

Back to top button